حکایت ملک صالح و درویشان

در زمان های قدیم پادشاهی به نام ملک صالح در سرزمین شام فرمان روایی می کرد. او همیشه سعی و تلاش می کرد که مردم کشورش در آسایش و امنیت زندگی کنند. به همین خاطر بعضی از شب ها از قصر بیرون می رفت و پنهانی و دور از چشم آشنایان از حال مردم و وضع زندگی آن ها با خبر می شد.

شبی همراه غلام مورد اعتمادش از قصر بیرون رفت. هر دو صورت خود را پوشاندند و به صورت پنهانی خود را به مسجد قدیمی کنار شهر رساندند. ملک صالح و غلامش بدون هیچ سر و صدایی داخل مسجد رفتند. ناگهان متوجه گفتگوی دو نفر شدند. پادشاه به غلامش گفت:<< همین جا بمان تا ببینم آن ها چه می گویند.>> بعد خود را آهسته آهسته به آن دو مرد رساند. وقتی آن ها را در تاریکی شب نگاه کرد، دید که هر دو درویش اند و از سرمای هوا به مسجد پناه آورده اند. بعد همان جا نشست و به حرف های آن دو گوش داد.

یکی از آن دو نفر گفت:<< در روز قیامت من گریبان ملک صالح را می گیرم و انتقام بلاهایی را که به سَرِ، ما آورده است از او می گیرم. او باعث شده گه ما فقیر و بی چیز باشیم و در این زمان از سال آواره ی کوچه و خیابان شویم و به مسجد پناه بیاوریم. من روز قیامت نمی گذارم آب خوشی از گلویش پایین برود. یقه ی او را می گیرم و اجازه نمی دهم داخل بهشت بشود.>>

درویش دیگر گفت:<< او هرگز رنگ بهشت را نخواهد دید. اگر هم وارد بهشت شود من از آنجا خارج می شوم.>>

درویش اولی که با دقت به این حرف ها گوش می داد و از سرما می لرزید گفت:<< فقط خدا از سرنوشت ما خبر دارد و می داند که ما لایق بهشت هستیم یا نه. از کجا معلوم که جهنمی نباشیم.>>

درویش دومی آهی کشید و گفت:<< بهشت مال ما است نه مال کسی مثل ملک صالح. چون در دنیا رنج و سختی خود را کشیده ایم. در آن جهان هم باید دوباره رنج بکشیم. نه دوست من! بهشت به ما تعلق دارد.>>

درویش دومی ادامه داد

داستانهای ماندگار ایرانی/ نسرین امینی

معرفی کتاب: داستانهای ماندگار ایرانی

قصه های خوب برای بچه های خوب: شکارچی دانش آموز

قصه های خوب برای بچه های خوب

داستانهای ماندگار ایرانی

درویش ,ها ,مسجد ,صالح ,ملک ,پنهانی ,گفت درویش ,آن دو ,خود را ,ملک صالح ,درویش دومی ,داستانهای ماندگار ایرانی

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

وبلاگ نوشت های محمدرضا عاشوری سم آباد(روستایی در بیان) روستای پیرهادیان heidar119 Promex کتابخانه عمومی کوثر بناب فروش آهن - جوشکاری و تراشکاری- فلزات کانال نهم،کلاس نهم،کانال نهمی ها،دانلود گام به گام نهم،دانلود رایگان گام به گام ღღحرف دلღღ2 شهر من گم شده است